piątek, 9 października 2015

Ruiny Zamku Kamieniec

Obiecałam zabrać Was w podróż w okolice mojego rodzinnego domu.  Czas więc uchylić trochę tajemnicy :) Moją rodzinną miejscowością jest Korczyna czyli gmina wiejska położna w powiecie krośnieńskim. Obecnie mieszkam nadal w województwie podkarpackim ale w innej miejscowości i gminie ale o tym kiedy indziej Wam opowiem.  
Bardzo lubię ruiny zamku Kamieniec może dlatego, że w czasach szkoły średniej często bywałam  w tym miejscu, poza tym kryją one w sobie historię i tajemnicę. Ruiny XIV -wiecznej gotyckiej budowli, która została rozbudowana w stylu renesansowym w XVI wieku usytuowane są na pograniczu Korczyny oraz Odrzykonia w powiecie krośnieńskim. Zamek wzniesiony został na skale na wysokości 452 m n.p.m. i pełnił funkcję obronną.

    Ruiny zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu.

   Rekonstrukcja wyglądu zamku Kamienieckich - zbiór Podkarpackiej  Biblioteki Cyfrowej. 


Czas na odrobinę historii :)

Zamek Kamieniec należał do króla Kazimierza Wielkiego. Następnie Władysław Jagiełło po roku 1390 podarował zamek podkomorzemu Klemensowi z Moskorzewa herbu Pilawa, który to rozbudował zamek wysoki, natomiast od wschodu wzniósł zamek średni a od zachodu przedzamcze odrzykońskie. Pod koniec XIV wieku zamek był rezydencją Klemensa i to właśnie jego wnukowie w roku 1452 przyjęli nazwisko Kamienieckich, które wywodziło się od nazwy zamku. Do wzrostu zamożności  a także pozycji społecznej rodu Pilawitów przyczynił się Henryk, który zmarł w 1488 roku. Jego najstarszy syn Mikołaj był Hetmanem Małopolskim związanym z dworem królewskim, który kierował obronnością ziem ruskich. To Mikołaj Kamieniecki w 1502 roku został mianowany na pierwszego w historii Wojska Polskiego Hetmana Wielkiego Koronnego. Właśnie  w tym czasie zamek został dalej rozbudowany mianowicie od wschodu do zamku średniego dołączono przedzamcze korczyńskie.   W 1512 roku zamek został podzielony pomiędzy braci Kamienieckich. Zamek korczyński w 1530 roku został odsprzedany Sewerynowi Bonerowi. Zamek wysoki należał w latach 1599 - 1601 do Stadnickich potem staje się własnością Skotnickich, Scypionów Del Campo, Kalinowskich, Jabłońskich, Fredrów, Starowieyskich oraz Szeptyckich. 

Ruiny zamku Kamieniec z popiersiem Tadeusza Kościuszki.

Zamek przestał pełnić swą obronną rolę w pierwszej połowie XVII wieku. Potop Szwedzki również spowodował ogromne zniszczenia tej budowli a w połowie XVIII wieku pomimo remontów kolejnych właścicieli zniszczenia pogłębiały się aż do 1786 roku kiedy to stał się on ruiną.


Ruiny zamku Kamieniec. 

 Ruiny zamku Kamieniec.

Latem 1894 roku na zamku wysokim ustawione zostało w raz z  cokołem popiersie Tadeusza Kościuszki, które jest tam do dzisiejszego dnia. Popiersie to wykonane zostało w kamieniu przez rzeźbiarza Andrzeja Lenika na zamówienie Gminy Odrzykońskiej złożonej w stulecie Insurekcji Kościuszkowskiej.

Popiersie Tadeusza Kościuszki.


W 1995 roku zamek korczyński został wydzierżawiony osobie prywatnej natomiast  w 1998 roku po uznaniu zamku za Własność Skarbu Państwa komisyjnie w dzierżawę na wiele lat oddano tej osobie cały zamek.  Z zamku można zobaczyć wspaniały widok na winnicę, okoliczne pola i zabudowania oraz wierzę telewizyjną.

Widok roztaczający się z Zamku Kamieniec.

Zamek Kamienieckich w literaturze i malarstwie :)  

Z zamkiem tym powiązana jest komedia "Zemsta" stworzona przez Aleksandra Fredrę oraz "Król Zamczyska" napisany przez Seweryna Goszczyńskiego.
Hrabia Aleksander Fredro stał się właścicielem zamku odrzykońskiego dzięki zawarciu ślubu z Zofią Jabłońską. W trakcie przeglądania archiwum majątku natrafił on na dokumenty procesowe z pierwszej połowy XVII wieku z których wynikało, że Piotr Firlej i Jan Skotnicki toczyli spór o mur graniczny. Spór ten został zakończony ślubem dzieci stron spierających się czyli wojedzica Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką. To właśnie te wydarzenia zainspirowały Fredrę do napisani komedii "Zemsta". Mur opisany w "Zemście" nadal jest granicą pomiędzy dwoma miejscowościami - Korczyną i Odrzykoniem. W przeddzień akcji Narodowego Czytania utworów Aleksandra Fredry czyli 6.09.2013 roku na zamku zjawili się m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wojewoda Chomycz, archeolog Jerzy Ginalski oraz posłanka Elżbieta Łukacijewska.
W 1842 roku ukazał się poemat Seweryna Goszczyńskiego "Król Zamczyska" ukazujący ruiny zamku Kamieniec a jego głównym bohaterem jest Machnicki.
Jan Matejko w 1860 roku tworzy cykl rysunków pokazujących wygląd Odrzykonia. Matejko zainspirowany poematem Goszczyńskiego narysował wizję "Króla Zamczyska" czyli Machnickiego znajdującego się u wrót zamku wysokiego.

Jan Matejko - Król Zamczyska.

Po historii przyszedł czas na bajkowy świat :) :)

Z zamkiem tym wiąże się pewna legenda o karlicy Kasi. Karlica Kasia była dwórką wojewodziny Barbary Kamienieckiej, która często odwiedzała dwór królowej Bony. Królowa  Bona tak jak inni europejscy władcy chciała mieć w swym orszaku grupę karłów, dlatego Kasia zamieszkała na Wawelu. Po upływie kilku lat Kasia wyszła za mąż za karła Kornelka. Po pewnym czasie obydwoje znaleźli się w  Hiszpanii na dworze w Granadzie u  cesarza Karola V, który również otaczał się miniaturowymi dworzanami. Kasia bardzo tęskniła za rodzinnymi stronami w związku z czym kazała przyrzec mężowi, iż po śmierci pochowa jej ciało właśnie w Odrzykoniu. Niedługo po tym karlica zmarła a Barbara Kamieniecka, która w tym czasie była na zamku w Odrzykoniu  nic nie wiedziała o jej śmierci. W pewnym momencie Kamieniecka zauważyła postać Kasi siedzącej w zamkowej komnacie na jej ulubionym miejscu -czyli przed kominkiem jednak kiedy chciała do niej podejść postać zniknęła. Od tego czasu o zachodzie słońca podobno często widywano ducha karlicy Kasi na dziedzińcu oraz murach zamku ubranego w długą renesansową zieloną suknię a także słyszano jej śmiech.
Mam nadzieje, że udało mi się zaciekawić Was ruinami zamku Kamieniec. Może ktoś z Was był już tutaj? Z miłą chęcią poznam Wasze wrażenia oraz opinie :)

4 komentarze:

  1. Ojaaaa coś pięknego ! Jak ja uwielbiam oglądać fotografie jak i zwiedzać takie piękne tajemnicze zabytki ... nooo coś wspaniałego <3 ach <3 zazdroszczę !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musisz się wybrać :) jest jeszcze Rezerwat Przyrody też coś pięknego :) jak znajdę moje zdjęcia to opiszę :) Ja też uwielbiam tego typu miejsca :) moją coś w sobie

      Usuń
  2. Świetne zdjęcia! Ja ostatnio byłem na wczasach zdwiedzając Zamki Ludwika II. Jedne podobały mi się bardziej, inne mniej. Ale co trzeba przyznać ,że człowiek choć był lekko nie tego to piękne postawił pałace. To czego najabrdziej załuję, po tej wyciecze, to Polskich zamków i tego, ż nie ma pieniędzy na ich odbudowanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak szkoda, że brakuje pieniędzy na ich utrzymanie bo mamy czym się chwalić światu. Dziekuję :) Cieszę się, że zdjęcia się podobają :)

      Usuń