Mamy jesień więc mamy jarzębinę. Jarząb pospolity, jarząb zwyczajny zwany jarzębiną jest rośliną wieloletnią, która należy do rodziny różowatych. W Polsce jest rośliną pospolitą na całym obszarze naszego kraju, występuje również w Europie, południowo-zachodniej Azji oraz zachodniej Syberii.
Ciekawi mnie z czym Wam kojarzy się jarzębina? Mnie osobiście kojarzy
się z dzieciństwem, zerówką i pierwszymi klasami szkoły podstawowej. Dlaczego jarzębina kojarzy mi się z dzieciństwem a to dlatego, że wtedy robiło się z niej korale i bransoletki. Postanowiłam, że razem z córką też zrobimy jarzębinowe korale i okazało się to wspaniałą zabawą przy której możemy wspólnie spędzić czas.
Najpierw w sobotę wspólne rodzinne wyjście na skraj lasu po owoce jarzębiny i miłe spędzenie czasu wolnego. Dziś rano zabawa na całego :) czyli zerwanie owoców z gałązek i przy okazji ćwiczenie sprawności małych rączek :) i do dzieła czyli igła oraz nitka. Ja nadziewam koraliki (mała jeszcze bała się, że wbije igłę w palec) a córka przeciąga je na dół. Tak się spodobało, że trzeba było zrobić wersję mini naszyjnika i bransoletki jeszcze dla lali. Ile przy tym było ochów i achów jakie te korale są piękne, jak widać dla dzieci nie liczy się to czym się bawią tylko z kim. Dziecku do szczęścia nie są potrzebne nie wiadomo jakie drogie zabawki, wystarczy zwykła jarzębina najważniejsze aby obok był ktoś bliski kogo kochają. Dla dziecka ważne jest to aby mieć czas z nim pobawić się, pośmiać, przytulić, pokazać jak coś zrobić po prostu spędzić czas. Największym podziękowaniem dla mnie był radosny uśmiech na twarzy mojej córki ze zwykłych jarzębinowych koralików, przytulenie się córci oraz jej słowa "kocham cię mamo, piękne są te koraliki" Ile szczęścia może dać zwykła jarzębina i jeszcze zostało coś dla lalek na obiad :)
My zastosowałyśmy jarzębinę do zabawy ale ma ona jeszcze inne zastosowanie mianowicie ozdobne, ponieważ jej owoce utrzymują się bardzo długo na roślinie więc często jest sadzona w parkach, ogrodach czy też alejach. Jarzębina o jadalnych owocach ma również kulinarne zastosowanie. Jednak wcześniej owoce muszą zostać przemrożone, albo z blanszowane czyli chwilowo zanurzone we wrzątku w celu pozbycia się gorzkiego smaku jak i trującego kwasu parasorbinowego. Po odpowiednim przygotowaniu owoce używa się w przetwórstwie do wyrobu dżemów, marmolad, soków, musów, syropów i jarzębiaku gdyż mają gorzki smak i zawierają dwa razy więcej karotenu niż marchew. Owoce jarzębiny mogą również być używane jako dodatek do mięs po wcześniejszym usmażeniu z jabłkami. Drewno jarzębiny jest wykorzystywane w stolarstwie do toczenia oraz produkcji niektórych instrumentów muzycznych. Jej owocami żywią się zwierzęta takie jak sarny i borsuki oraz ptaki takie jak gile, jarząbki, jemiołuszki i drozdy. Jarzębina ma też zastosowanie lecznicze, gdyż pozytywnie wpływa na błony śluzowe i pracę układu pokarmowego oraz wykazuje słabe działanie moczopędne. Stosuje się ją przy schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego, nieżytach jelit czy przewlekłych biegunkach. Niby niepozorna roślina o czerwonych owocach a tyle zastosowań może ktoś z was robi dżem albo marmoladę z jarzębiny - swoja drogą ciekawe czy jest smaczny? U mnie również przywołuje wspomnienia dziecięcych lat a Wam co przywołuje czasy dzieciństwa?
Wow nawet nie myślałam, że aż tyle zastosowań może mieć ... zaledwie kilka znałam ... ja też za dzieciaka uwielbiałam takie cudeńka tworzyć ... aż miłe wspomnienia powróciły ... dzięki :D
OdpowiedzUsuńCieszę się, że choć na chwilę udało mi się przywołać wspomnienia :) pozdrawiam
Usuń