niedziela, 15 listopada 2015

Iwonicz-Zdrój

Obiecałam małą podróż do Iwonicza-Zdroju więc przenoszę Was tam. Cóż pogoda była bardzo zimna ale jakieś zdjęcia udało się zrobić. Mam nadzieję, że choć trochę się spodobają i przybliżą to miejsce. 

 Pensjonat Bazar w Iwoniczu-Zdroju.

Iwonicz-Zdrój jest miastem położonym w województwie podkarpackim, powiecie krośnieńskim. Ten ośrodek lecznictwa sanatoryjnego i uzdrowiskowego znajduje się w Beskidzie Niskim, we Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Wokół centrum uzdrowiska znajduje się bukowo-jodłowy las z bogatym podszyciem. Są tutaj takie pomniki przyrody jak:
-  Źródło Bełkotka,
- Dąb szypułkowy,
- Jodły pospolite,
- Miłorząb japoński.


W mieście tym zachowała się drewniana zabudowa głównie z II poł. XIX wieku i I ćw. XX wieku. 

 Deptak w Iwoniczu-Zdroju.

W centrum Iwonicza-Zdroju przy deptaku oraz Parku Zdrojowym znajduje się Stary Pałac z 1837 roku, który jest najstarszym zabytkiem w uzdrowisku. Został on stworzony według projektu Amelii z Ogińskich Załuskiej a pełnił role pałacu letniego. Jest on utrzymany w stylu klasycystycznym z czterokolumnowym portykiem w fasadzie frontowej. Dawniej był on zwany Modrzewiowym Pałacem. 

 Stary Pałac z 1837 roku w Iwoniczu-Zdroju.

Stary Pałac.

 Stary Pałac zwany wcześniej Modrzewiowym.
  
Dom Zdrojowy jest drewnianym budynkiem o dwóch kondygnacjach z 1860 roku. Początkowo pełnił on rolę hotelu z restauracją oraz salami rozrywkowymi dla zamożnych gości odbywających tutaj kurację. Aktualnie tutaj znajduje się między innymi: kino "Wczasowicz", Gminny Ośrodek Kultury, Centrum Informacji Turystycznej i Restauracja Zdrojowa. 

  Dom Zdrojowy z 1860 roku. 

 Dom Zdrojowy.

 Restauracja Zdrojowa.

Bazar jest kolejnym drewnianym budynkiem wybudowanym w latach 1876 - 1880 znajdującym się w centrum uzdrowiska zaraz obok deptaka. Budynek ten posiada czworoboczną wieżę zegarową. Aktualnie znajdują się w nim mieszkania prywatne oraz lokale handlowe.

Budynek Bazar.

Czworoboczna wieża zegarowa budynku Bazar.

Bazar oraz Restauracja Zdrojowa mieszcząca się w domu Zdrojowym.

Łazienki mineralne zwane Stare Łazienki  stanowią długi budynek powstały na starej części parterowej pochodzącej z 1838 roku. Obiekt ten był rozbudowywany w 1869 roku oraz latach późniejszych i obecnie posiada trzy piętrowe ryzality. 

Stare Łazienki.

Stare Łazienki.

Pijalnia zwana dawniej Łazienkami Borowinowymi położona w centrum uzdrowiska była budynkiem drewnianym pochodzącym z 1837 roku. Jednak w 1922 roku obiekt ten został przebudowany na budynek murowany z zadaszonym deptakiem przylegającym do niego. Pijalnia stylizowana jest na oranżerię i ma bogato zdobioną listwową dekorację geometryczną która nawiązuje do elementów klasycyzmu. Tutaj właśnie można skosztować wód mineralnych posiadających właściwości lecznicze, które należą do największego bogactwa Iwonicza-Zdroju. 

Pijalnia. 

 Zdobienia na Pijalni. 

Zdobienia na Pijalni.

Pijalnia i Stare Łazienki.

Obok Pijalni usytuowany jest pawilon źródła Józef i Nad.




Krakowiak wybudowany został w latach 1865-1868. Obiekt ten utrzymany jest w stylu szwajcarskim i posiada piękną werandę. Niestety w 2004 r. modrzewiową willę ogarnął pożar, który pochłonął jej wnętrze. Budynek ten został odbudowany i nadal służy kuracjuszom i mieszkańcom, ponieważ w nim znajduje się restauracja oraz Gminna Biblioteka Publiczna.

 Krakowiak.

Park Zdrojowy z fontanną kolistą zachwycającą wspaniałymi efektami barwnymi oraz wodnymi, która znajduje się w jego centrum i jest otoczona rabatami kwiatowymi. Plac z fontanną ma średnicę 32 metrów.  Fontanna znajduje się na załamaniu osi doliny na delikatnym wzniesieniu. Fontanna stanowi kwadrat a w skład jego wnętrza wchodzą 4 połączone za sobą okręgi o średnicy 5 metrów.

Widok na Park zdrojowy z fontanną. 

Drewniana Altana Glorietka została odtworzona dzięki zachowanym archiwalnym fotografią. Jej styl nawiązuje do mauretańskiego pierwowzoru. Altana ta służy jako miejsce biernego wypoczynku oraz okazjonalnie odbywają się w niej plenerowe przedstawienia oraz koncerty muzyczne.

 Altana Glorietka.

Widok na Park Zdrojowy i Altanę Glorietkę.

Kościół parafialny pw. św. Iwona i Marki Boskiej Uzdrowienia Chorych z 1895 roku jest typowym drewnianym kościołem zdrojowym w województwie podkarpackim posiadającym cechy neogotyckie. Ma on szkieletową konstrukcję oraz odsłoniętą więźbę dachową. Niestety zdjęć własnych Kościoła nie posiadam. 

 W Iwoniczu-Zdroju znajduje się wiele pomników. Jednym  z nich jest Jaz na Bełkotce z obeliskiem: "Pamięci Karola hr. Załuskiego fundatora Zakładu Zdrojowego w Iwoniczu". 

Jaz na Bełkotce.

 Kolejnym wartym obejrzenia jest Pomnik Józefa Dietla, który znajduje się na Placu Dietla przed Starym Pałacem .

 Pomnik Józefa Dietla.

 Płac Dietla.

Na sanatorium Stare Łazienki znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pamięci dr.  J.Aleksiewicza.


Na obrzeżach Iwonicza-Zdroju w sąsiedztwie starej skoczni narciarskiej a dokładnie w tzw. dolinie kulturalno-sportowej znajduje się też bardzo ciekawy amfiteatr, który jest pokryty zielenią na dachu. Dach tej budowli porastają mchy i porosty a także rośliny pnące. W amfiteatrze znajduje się sala konferencyjna a także zaplecze dla osób uprawiających sporty zimowe.

 Amfiteatr. 

Stara skocznia narciarska.

W Iwoniczu-Zdroju znalazłam jeszcze coś ciekawego, w sumie tyle razy tu byłam a tych uroczych zwierzątek nie widziałam. Następnym razem koniecznie córce muszę pokazać odkrycie. 


Jeszcze pokaże Wam Pałac Zimowy Załuskich z drugiej połowy XIX wieku a dokładnie z 1883 roku, który znajduje się w zespole parkowo - pałacowym w Iwoniczu. Zespół parkowo - pałacowy został założony w  XIX wieku przez rodzinę hrabiów Załuskich. Utrzymany jest w stylu sentymentalnym, zachowały się w nim elementy fos obronnych pochodzące z XV wieku. Na terenie parku znajduje się oranżeria oraz zabytkowe drzewa.

 Pałac Załuskich.


Zespół parkowo - pałacowy w Iwoniczu.

Na koniec mam jeszcze dla Was kilka widoków z okolicy Iwonicza-Zdroju. Mam nadzieję, że choć trochę Wam się spodobało :)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz