czwartek, 26 listopada 2015

"Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju"

Dziś o książeczce o tytule "Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju". Zbliża się 6 grudnia a córeczka wymarzyła sobie książkę opowiadającą o Mikołaju. To życzenie pojawiło się w tym roku po raz drugi, ponieważ w tamtym roku Mikołaj nie podołał ale o tym za chwilę. Zakup książki niby prosta sprawa w dzisiejszych czasach bo bajek jest multum. Cóż jednak w tamtym roku bajka o Mikołaju nie spełniła wymagań mojej Julki i zamiast radości był płacz bo miały w niej być piękne ilustracje a były takie sobie. 
W tym roku po chodziłam po księgarniach osobiście i co  - i nic bo w sumie większość książek zawierała nazwijmy to bardziej nowoczesne ilustracje. Zaczęłam więc przeglądać oferty na internecie i trafiłam na tę która wreszcie podoła wymaganiom córki ;) Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju" to książka w twardej oprawie posiadająca 96 stron, wydana przez wydawnictwo Siedmioróg. 


W skład książki wchodzi 5 opowiadań mianowicie:
- List do Świętego Mikołaja
- Czarodziejska choinka
- Niebiańskie Pierniki
- Gloria, gloria
- Pasterka
Opowiadania te ukazują tajemnice związane z Bożym Narodzeniem i Świętym Mikołajem mianowicie jego fabrykę zabawek, latające renifery  jak i przygody podczas dostarczania prezentów pod świąteczne drzewko. Z przygodami Świętego Mikołaja powiązane są między innymi takie postacie jak gospodarz Stefan, Marysia i Staś czy ksiądz Gerwazy.


Książka ta posiada naprawdę fantastyczne, iście bajkowe ilustracje pełne kolorów. Dodatkowym atutem jest to, że postać Świętego Mikołaja nie została zmieniona a w naszym przypadku to akurat bardzo ważne bo właśnie tak według córki wygląda Mikołaj.



Mnie osobiście książka ta przypomniała czasy mojego dzieciństwa i to, że również uwielbiałam bajki z pięknymi kolorowymi ilustracjami - nawet miałam podobną do tej :) Myślę, że bajka ta jest godna uwagi, dlatego postanowiłam ją opisać i jak najbardziej spodoba się dzieciom uwielbiającym książeczki i czytanie.

niedziela, 15 listopada 2015

Iwonicz-Zdrój

Obiecałam małą podróż do Iwonicza-Zdroju więc przenoszę Was tam. Cóż pogoda była bardzo zimna ale jakieś zdjęcia udało się zrobić. Mam nadzieję, że choć trochę się spodobają i przybliżą to miejsce. 

 Pensjonat Bazar w Iwoniczu-Zdroju.

Iwonicz-Zdrój jest miastem położonym w województwie podkarpackim, powiecie krośnieńskim. Ten ośrodek lecznictwa sanatoryjnego i uzdrowiskowego znajduje się w Beskidzie Niskim, we Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Wokół centrum uzdrowiska znajduje się bukowo-jodłowy las z bogatym podszyciem. Są tutaj takie pomniki przyrody jak:
-  Źródło Bełkotka,
- Dąb szypułkowy,
- Jodły pospolite,
- Miłorząb japoński.


W mieście tym zachowała się drewniana zabudowa głównie z II poł. XIX wieku i I ćw. XX wieku. 

 Deptak w Iwoniczu-Zdroju.

W centrum Iwonicza-Zdroju przy deptaku oraz Parku Zdrojowym znajduje się Stary Pałac z 1837 roku, który jest najstarszym zabytkiem w uzdrowisku. Został on stworzony według projektu Amelii z Ogińskich Załuskiej a pełnił role pałacu letniego. Jest on utrzymany w stylu klasycystycznym z czterokolumnowym portykiem w fasadzie frontowej. Dawniej był on zwany Modrzewiowym Pałacem. 

 Stary Pałac z 1837 roku w Iwoniczu-Zdroju.

Stary Pałac.

 Stary Pałac zwany wcześniej Modrzewiowym.
  
Dom Zdrojowy jest drewnianym budynkiem o dwóch kondygnacjach z 1860 roku. Początkowo pełnił on rolę hotelu z restauracją oraz salami rozrywkowymi dla zamożnych gości odbywających tutaj kurację. Aktualnie tutaj znajduje się między innymi: kino "Wczasowicz", Gminny Ośrodek Kultury, Centrum Informacji Turystycznej i Restauracja Zdrojowa. 

  Dom Zdrojowy z 1860 roku. 

 Dom Zdrojowy.

 Restauracja Zdrojowa.

Bazar jest kolejnym drewnianym budynkiem wybudowanym w latach 1876 - 1880 znajdującym się w centrum uzdrowiska zaraz obok deptaka. Budynek ten posiada czworoboczną wieżę zegarową. Aktualnie znajdują się w nim mieszkania prywatne oraz lokale handlowe.

Budynek Bazar.

Czworoboczna wieża zegarowa budynku Bazar.

Bazar oraz Restauracja Zdrojowa mieszcząca się w domu Zdrojowym.

Łazienki mineralne zwane Stare Łazienki  stanowią długi budynek powstały na starej części parterowej pochodzącej z 1838 roku. Obiekt ten był rozbudowywany w 1869 roku oraz latach późniejszych i obecnie posiada trzy piętrowe ryzality. 

Stare Łazienki.

Stare Łazienki.

Pijalnia zwana dawniej Łazienkami Borowinowymi położona w centrum uzdrowiska była budynkiem drewnianym pochodzącym z 1837 roku. Jednak w 1922 roku obiekt ten został przebudowany na budynek murowany z zadaszonym deptakiem przylegającym do niego. Pijalnia stylizowana jest na oranżerię i ma bogato zdobioną listwową dekorację geometryczną która nawiązuje do elementów klasycyzmu. Tutaj właśnie można skosztować wód mineralnych posiadających właściwości lecznicze, które należą do największego bogactwa Iwonicza-Zdroju. 

Pijalnia. 

 Zdobienia na Pijalni. 

Zdobienia na Pijalni.

Pijalnia i Stare Łazienki.

Obok Pijalni usytuowany jest pawilon źródła Józef i Nad.




Krakowiak wybudowany został w latach 1865-1868. Obiekt ten utrzymany jest w stylu szwajcarskim i posiada piękną werandę. Niestety w 2004 r. modrzewiową willę ogarnął pożar, który pochłonął jej wnętrze. Budynek ten został odbudowany i nadal służy kuracjuszom i mieszkańcom, ponieważ w nim znajduje się restauracja oraz Gminna Biblioteka Publiczna.

 Krakowiak.

Park Zdrojowy z fontanną kolistą zachwycającą wspaniałymi efektami barwnymi oraz wodnymi, która znajduje się w jego centrum i jest otoczona rabatami kwiatowymi. Plac z fontanną ma średnicę 32 metrów.  Fontanna znajduje się na załamaniu osi doliny na delikatnym wzniesieniu. Fontanna stanowi kwadrat a w skład jego wnętrza wchodzą 4 połączone za sobą okręgi o średnicy 5 metrów.

Widok na Park zdrojowy z fontanną. 

Drewniana Altana Glorietka została odtworzona dzięki zachowanym archiwalnym fotografią. Jej styl nawiązuje do mauretańskiego pierwowzoru. Altana ta służy jako miejsce biernego wypoczynku oraz okazjonalnie odbywają się w niej plenerowe przedstawienia oraz koncerty muzyczne.

 Altana Glorietka.

Widok na Park Zdrojowy i Altanę Glorietkę.

Kościół parafialny pw. św. Iwona i Marki Boskiej Uzdrowienia Chorych z 1895 roku jest typowym drewnianym kościołem zdrojowym w województwie podkarpackim posiadającym cechy neogotyckie. Ma on szkieletową konstrukcję oraz odsłoniętą więźbę dachową. Niestety zdjęć własnych Kościoła nie posiadam. 

 W Iwoniczu-Zdroju znajduje się wiele pomników. Jednym  z nich jest Jaz na Bełkotce z obeliskiem: "Pamięci Karola hr. Załuskiego fundatora Zakładu Zdrojowego w Iwoniczu". 

Jaz na Bełkotce.

 Kolejnym wartym obejrzenia jest Pomnik Józefa Dietla, który znajduje się na Placu Dietla przed Starym Pałacem .

 Pomnik Józefa Dietla.

 Płac Dietla.

Na sanatorium Stare Łazienki znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pamięci dr.  J.Aleksiewicza.


Na obrzeżach Iwonicza-Zdroju w sąsiedztwie starej skoczni narciarskiej a dokładnie w tzw. dolinie kulturalno-sportowej znajduje się też bardzo ciekawy amfiteatr, który jest pokryty zielenią na dachu. Dach tej budowli porastają mchy i porosty a także rośliny pnące. W amfiteatrze znajduje się sala konferencyjna a także zaplecze dla osób uprawiających sporty zimowe.

 Amfiteatr. 

Stara skocznia narciarska.

W Iwoniczu-Zdroju znalazłam jeszcze coś ciekawego, w sumie tyle razy tu byłam a tych uroczych zwierzątek nie widziałam. Następnym razem koniecznie córce muszę pokazać odkrycie. 


Jeszcze pokaże Wam Pałac Zimowy Załuskich z drugiej połowy XIX wieku a dokładnie z 1883 roku, który znajduje się w zespole parkowo - pałacowym w Iwoniczu. Zespół parkowo - pałacowy został założony w  XIX wieku przez rodzinę hrabiów Załuskich. Utrzymany jest w stylu sentymentalnym, zachowały się w nim elementy fos obronnych pochodzące z XV wieku. Na terenie parku znajduje się oranżeria oraz zabytkowe drzewa.

 Pałac Załuskich.


Zespół parkowo - pałacowy w Iwoniczu.

Na koniec mam jeszcze dla Was kilka widoków z okolicy Iwonicza-Zdroju. Mam nadzieję, że choć trochę Wam się spodobało :)




poniedziałek, 9 listopada 2015

Rezerwat Przyrody Prządki

Był zamek Kamieniec więc dziś przyszła kolej na rezerwat Prządki. Bardzo piękne miejsce - przynajmniej dla mnie, które uwielbiam odwiedzać. 



Rezerwat ten powstał w 1957 roku a jego powierzchnia chroniona to 13.63 ha.  Usytuowany jest w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i stanowi jego największą atrakcję.  Położony jest  on w całości na terenie Gminy Korczyna na pograniczu dwóch wsi: Czarnorzek i Korczyny. Znajduje się on przy głównej trasie Krosno-Rzeszów, w odległości 43 km od Rzeszowa i 12 km od Krosna.


W skład rezerwatu wchodzi zespół ostańców skalnych. Erozja przyczyniła się do ich dość ciekawego wyglądu, który przypomina przygarbione postacie ludzkie zaklęte w skałach. Rezerwat ten zbudowany jest z gruboziarnistych piaskowców ciężkowickich powstałych w wieku geologicznym zwanym dolny eocen  55 - 35 mln lat temu.  Wysokość skał sięga nawet 20 metrów a najwyższy punkt w rezerwacie znajduje się na wysokości 520 m.n.p.m. Cześć skał znajdujących się w rezerwacie ma swoje nazwy mianowicie: Prządka-Baba, Prządka-Matka i Herszt.



 
Do atrakcji rezerwatu należy 5 szlaków turystycznych na których znajdują się piękne skały, widoki i opisany wcześniej zamek Kamieniec.




Nazwa tego rezerwatu związana jest z pewną legendą. Legenda głosi iż dawniej dziewczęta, które wychodziły za mąż same musiały uprząść nić na płótno wykorzystywane później do uszycia stroju dla nich jak i narzeczonych. W owym czasie w zamku z matką mieszkały dwie córki, które przędły przy kołowrotkach nici na swe suknie ślubne. Ceremonia ślubna miała odbyć się w Wielki Poniedziałek, jednak mimo pośpiechu dziewczyny nie wykonały swojej pracy na czas. W Wielkanoc siostry nie poszły na rezurekcję do kaplicy zamkowej, tylko do pokoju aby dokończyć swą pracę. W momencie kiedy matka dowiedziała się jak postąpiły córki z gniewem zawołała: "Obyście za karę skamieniały, przeklęte córki!" Wedle życzenia matki córki zmieniły się w głazy. Jednak ten sam los w raz z nimi podzieliła ich matka, ponieważ nie umiała wychować córki w bojaźni bożej.


Inna legenda mówi o tym, że zamek Kamieniec był otoczony borem zamieszkałym przez liczną zwierzynę. Właściciel zamku często urządzał polowania na które zapraszał młodzieńców, ponieważ był ojcem trzech córek będących na wydaniu. Właśnie w jednej z córek zakochał się rycerz, który poprosił ojca dziewczyny o jej rękę. Po otrzymaniu zgody rozpoczęto przygotowania do wesela, panny przędły płótno na ślubną zastawę natomiast myśliwi udali się na polowanie do lasu. Mężczyźni nie wrócili na noc do zamku w związku z czym siostry następnego dnia wieczorem ruszyły konno na ich poszukiwanie. Niestety po zapadnięciu zmroku, kobiety zgubiły się w lesie a po kilkugodzinnej wędrówce trafiły one na polanę gdzie spostrzegły postacie i płonęło ognisko. Siostry udały się w stronę mężczyzn myśląc, że są to myśliwi jednak prawda okazała się zupełnie inna. Zamiast ojca podszedł do nich brodaty zbójca a z zarośli wyłoniły się kolejne groźne sylwetki. Panny rzuciły się do ucieczki jednak odległość pomiędzy nimi a zbójcami zmniejszała się. W pewnym momencie czarownik, który przybył z młodzieńcem na zamek zmienił siostry w skały a sam znikł. Od tego czasu podobno w miejscu tym nocą słychać zawodzenia oraz jęki wydawane przez siostry. 

Prządki są bardzo pięknym miejscem, niestety również niszczonym przez wandali, którzy umieszczają na nich przeróżne napisy. Niszczycielu rezerwat ten nie ma służyć tylko i wyłącznie Tobie więc jeśli chcesz np wyznać miłość ukochanej/ ukochanemu to powiedź to prosto w oczy, kup czekoladki albo kwiatki. Jednak jeśli lubisz pisać to stwórz wiersz i wyślij list a w dobie nowoczesności sms albo mail ale nie paskudź czegoś, co nie należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Rusz głową i szanuj to co jest piękne, ponieważ inni chcą też skorzystać z darów przyrody. Mam nadzieję, iż spacer ze mną po Prządkach spodobał się Wam. Jeśli będziecie w tych okolicach to odwiedzicie to miejsce i na własne oczy przekonajcie się jak wygląda z bliska.